wtorek, 2 stycznia 2024

Spotkanie online - Nic o nas bez nas

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Rok 2023 rozpoczął serię sezonów wyborczych bo przed nami po wyborach do Sejmu i Senatu kolejne wybory: samorządowe w kwietniu 2024, do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 i na koniec prezydenckie w 2025 roku. I jak to w kampaniach wyborczych nagle politycy zauważają potrzeby swoich potencjalnych wyborców.Wyzwań rzecz jasna nie brakuje, ale tym razem bardzo politycy zauważyli, że społeczeństwo się nam starzeje a państwo do tej pory jakoś niespecjalnie się przejmowało problemami seniorów i co prawda dodało im trochę pieniędzy ale pozostałe aspekty życia seniorów zabezpieczane są dużo gorzej. Pieniądze z resztą też są większe tylko nominalnie, bo ich wartość zżera inflacja.
Ale wybory to wybory, coś trzeba zaproponować i rzeczywiście zaplanować, bo problem jest rzeczywisty i nie da się go pominąć... Ale może dobrze by było żeby pomysły polityków i plany państwa odpowiadały konkretnie na nasze potrzeby i żebyśmy mieli coś w tym temacie do powiedzenia, żeby nie decydowano o nas bez nas.
Dlatego pod takim właśnie hasłem na dzisiejszym spotkaniu online rozmawialiśmy o tym jakie konkretne problemy widzimy, jakie nieprawidłowości, jakie zaniedbania, co nas bulwersuje i utrudnia nam życie. Trochę się tego zebrało...

Leki
Po pierwsze brak koordynacji między lekarzami poszczególnych specjalności - różni lekarze często zapisują leki wzajemnie się wykluczające mimo, że mają dostęp do historii choroby pacjenta choćby przez portal pacjent.gov.pl. Po drugie leki są drogie, często nawet bardzo drogie a lekarze je zapisują chociaż bywa tak, że jest refundowany zamiennik. Po trzecie nawet bardzo świadomy pacjent otrzymując e-receptę w postaci kodu, nie jest w stanie uzyskać informacji o działaniu leku, interakcjach z innymi lekami czy możliwymi skutkami ubocznymi, również lekarze o tym nie informują.

Badania i leczenie
Po pierwsze skierowania na badania podstawowe często nie zawierają wszystkich pozycji wychwytujących typowe dla podeszłego wieku odchylenia od normy, jeśli pacjent się nie upomni to raczej nie otrzyma skierowania na badanie krwi pod kątem wszystkich elektrolitów, na EKG, badanie USG czy inne. Powinny być opracowane listy obowiązkowych badań dla poszczególnych przedziałów wiekowych. Po drugie nawet jak się ma skierowanie, to czas oczekiwania na badanie jest tak długi, że pacjent albo zaryzykuje że nie doczeka albo zdecyduje się na drogie badanie komercyjne, przy czym w przypadku seniorów z niskimi emeryturami ta druga opcja jest nierealna... Brak łatwego dostępu do informacji gdzie jest najkrótsza kolejka. Po trzecie długi albo bardzo długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. A w przypadku jeśli podjęcie leczenia wymaga specjalistycznej diagnostyki i czasy oczekiwania się sumują, to wielu seniorów nie ma szans na doczekanie leczenia...

Rehabilitacja i usprawnianie
Po pierwsze kolejny raz czas oczekiwania. Po drugie przydałyby się placówki oferujące szeroko pojęte zajęcia usprawniające - ruchowe, pamięciowe, komunikacyjne itp. Po trzecie możliwość korzystania przez seniorów w bardzo podeszłym wieku z rehabilitacji domowej bez konieczności uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności - od pewnego wieku ta niepełnosprawność jest oczywista.

Życie codzienne
Po pierwsze większość starszych seniorów z różnych powodów ma problem z ugotowaniem sobie jedzenia. Przydałyby się w handlu czy w gastronomii zestawy obiadowe do podgrzania, najlepiej z uwzględnieniem różnych diet. A w przypadku bardziej niesamodzielnych seniorów również łatwiejszy dostęp do zestawów obiadowych dostarczanych do domu. Podobnie jak w przypadku rehabilitacji nie powinno to wymagać orzeczenia o niepełnosprawności w przypadku najstarszych seniorów. Po drugie potrzebne jest zapewnienie refundowanego dostępu do nowoczesnych urządzeń monitorujących stan seniora i umożliwiających reakcję na problemy. Po trzecie potrzebne jest wprowadzenie przez telewizje kablowe pakietów dla seniorów obejmujących mniejszą ilość kanałów, np. podstawowe + ewentualnie 2-3 wybrane przez konkretnego seniora. Przypadkowe "zgubienie" ulubionego kanału nie jest niczym niezwykłym w przypadku osób starszych, a jego odnalezienie wśród setek innych często przekracza możliwości takiej osoby. Po czwarte bardzo ale to bardzo przydałyby się jakieś formy dające większe możliwości kontaktu z ludźmi, przede wszystkim jak najbliżej miejsca zamieszkania ale mogła by to być forma np. rozmowy telefonicznej. Po piąte umożliwienie najstarszym seniorom korzystanie z tańszego przewozu taksówkami, tak jak to jest w przypadku osób niepełnosprawnych ale bez konieczności uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.

Opieka
Po pierwsze łatwiejszy dostęp do usług opiekuńczych - opiekunka na 2-3 godziny lub asystent. Po drugie bardziej monitorowany poziom usług opiekuńczych zlecanych przez OPSy. Po trzecie ułatwienie zatrudniania opiekunek indywidualnie, a przede wszystkim odejście od traktowania seniorów wymagających takiej opieki jak przedsiębiorców... Po czwarte tworzenie "oaz senioralnych" czyli domów z mieszkaniami, w których seniorzy mogliby mieszkać jak u siebie, ale mieliby dostęp do znajdujących się w tej samej lokalizacji podstawowych usług medycznych i kulturalnych, sklepów z podstawowymi artykułami oraz wsparcia asystenckiego.

Finanse
Po pierwsze konieczna jest zmiana wysokości progów finansowych umożliwiających dostęp do już istniejących usług - po inflacyjnych podwyżkach emerytur, trzynastkach i czternastkach, bardzo wielu emerytów wypada z systemu opieki mimo, że realna wartość tych emerytur wcale tak bardzo nie wzrosła, została zjedzona przez inflację. Po drugie chyba należałoby zmienić sposób rewaloryzacji emerytur w większym stopniu uzależniając jej poziom od średniej wynagrodzeń a także weryfikując koszyk towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów.

NAJWAŻNIEJSZE PODSUMOWANIE
Przy zgłaszaniu i omawianiu poszczególnych wymienionych pozycji okazywało się, że to czego najbardziej brakuje to łatwo dostępnej informacji. Szereg zgłaszanych problemów już dzisiaj ma rozwiązania, problem w tym, że nikt o nich seniorów nie informuje. Przykładowo osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mają możliwość skorzystania z tanich przejazdów taksówkami, ale nikt ich o tym nie informował... Informacji brakuje wszędzie: o długości kolejek do lekarzy, badań, zabiegów, metod monitoringu, zaopatrzeniu sprzętowym, usługach asystenckich, zniżkach dla seniorów i milionie innych spraw... Nawet jeśli współczesny senior potrafiłby znaleźć informacje o warunkach korzystania z różnych usług, to najpierw musi wiedzieć, że one są, a takiej informacji nie otrzymuje zazwyczaj.
Porozmawialiśmy jeszcze o naszych indywidualnych doświadczeniach co okazało się w kilku przypadkach właśnie wymianą bardzo potrzebnych informacji i na koniec zainteresowaliśmy się Ogólnopolską Kartą Seniora. Trzeba się jej przyjrzeć szczegółowo i może wyrobić ją zbiorowo większej grupie zainteresowanych osób. A Bożenna zobowiązała się do przygotowania informacji o transportowych ułatwieniach dla seniorów z orzeczeniem niepełnosprawności... No i chyba przydałoby się rozszerzyć grono "ankietowanych", wiec może zaproponujemy to jako temat zajęć w realu.
A gdyby nasze problemy znalazły się w strefie zainteresowań decydentów i doszłoby do konkretnych zmian, to bylibyśmy zachwyceni :)





Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz