środa, 20 marca 2024

Belweder

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



W ostatni wtorek odwiedziliśmy wyjątkowe miejsce – Belweder. To ważny punkt na mapie Warszawy, miejsce historycznych dla Polski wydarzeń, przez które przewinęło się wiele postaci znanych z podręczników.

Klasycystyczny pałac powstał w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego. W latach 1918–1922 był siedzibą Naczelnika Państwa, w latach 1922–1926 i 1945–1952 prezydenta Rzeczypospolitej, w latach 1952–1989 przewodniczącego Rady Państwa, a w latach ponownie 1989–1993 prezydenta.

Zwiedzaliśmy go z naszą ulubioną Agnieszką, więc było jak zwykle bardzo ciekawie.

Wizytę rozpoczęliśmy od ekspozycji poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, obejrzeliśmy mnóstwo piłsudczanów z kolekcji Janusza Ciborowskiego. Były wśród nich unikatowe przedmioty oraz zdjęcia, np. mało popularne zdjęcia młodego Józefa Piłsudskiego bez wąsów czy jego papierośnice. Marszałek palił produkowane specjalnie dla niego papierosy Marszałkowskie.

W gabinecie Orderu Virtuti Militari Agnieszka opowiedziała nam o tym jednym z najstarszych wojskowych orderów, przedstawiła historię, klasy oraz różne ciekawostki, np. że pierwszą kobietą, która go otrzymała była Joanna Żubr – odznaczona za udział w szturmie Zamościa podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 r.


Widzieliśmy również kaplicę pw. NMP Królowej Polski, która powstała z inicjatywy Lecha Wałęsy, a w której modlił się podczas swojej wizyty w Polsce papież Jan Paweł II.


Następnie obejrzeliśmy kolejne sale, w tym Salę Marmurową, Lustrzaną i Rządu Obrony Narodowej. Zobaczyliśmy również Salę Pompejańską, gdzie na ścianach wiszą gobeliny przedstawiające sceny rodzajowe, a w której koncertował Fryderyk Chopin!


Podczas oprowadzania nas po kolejnych pomieszczeniach takich jak: gabinet, salonik i pokój adiutanta, Agnieszka opowiadała nam różne ciekawostki z okresu, gdy Belweder był zamieszkały przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasze wyjście miało miejsce 19 marca, czyli dokładnie w imieniny Józefa – możemy się domyślać, że wiele lat wcześniej w tym dniu Belweder był bardzo zatłoczonym i rozrywkowym miejscem!


Koniec zwiedzania...





Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz