We wtorki Muzeum Powstania Warszawskiego jest zamknięte dla zwiedzających ... ale my umówieni z pracownikami i wolontariuszami śmiało udajemy się do Auli im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego na opowieści o pracy w Muzeum i kontaktach z Powstańcami. Wita nas tu bardzo serdeczne liczne grono pracowników i wolontariuszy. Bardzo to miłe a ich opowieści niezwykle ciekawe.
Najpierw Pani Ania mówiła o tym na czym polega praca w Pokoju Kombatanta, o niezwykłych spotkaniach z Powstańcami, którzy tu kiedyś przychodzili licznie i systematycznie a teraz coraz rzadziej i sporadycznie. O rodzinach Powstańców, którzy z radością i wzruszeniem odnajdują tu historie, dokumenty i nagrania swoich powstańczych przodków. O tym jak pracownicy Muzeum dbają teraz o tych ostatnich żyjących - zarówno tu w Warszawie, jak i w wielu miejscach w Polsce i często za granicą.
W drugiej części spotkania inna Pani Ania opowiedziała nam o pracach przy tworzeniu Archiwum Pamięci Mówionej, w którym zgromadzono, opracowano i udostępniono ponad 3000 rozmów z Powstańcami Warszawskimi. Każdy może tych relacji posłuchać i zobaczyć!
W drugiej części spotkania inna Pani Ania opowiedziała nam o pracach przy tworzeniu Archiwum Pamięci Mówionej, w którym zgromadzono, opracowano i udostępniono ponad 3000 rozmów z Powstańcami Warszawskimi. Każdy może tych relacji posłuchać i zobaczyć!
Podcasty Archiwum Historii Mówionej
Od kilku lat w tym samym dziale realizowany jest program Korzenie Pamięci. Pracownicy i wolontariusze przeprowadzają, nagrywają, opracowują i udostępniają wywiady z rodzinami (główne z dziećmi i wnukami) Powstańców. Posłuchajcie koniecznie kilku - są bardzo ciekawe:
Korzenie Pamięci - podcasty
Ostatnia część tego spotkania przebiegła w muzealnej kaplicy której patronuje błogosławiony ks. Józef Stanek, pallotyn, bohaterski kapelan Zgrupowania AK "Kryska" zamordowany przez Niemców na Czeniakowie. We wrześniu 1944 r., gdy walki powstańcze dobiegały końca, nie skorzystał ze sposobności przeprawy na Pragę, odstępując miejsce w łodzi innemu powstańcowi. Po opanowaniu przez Niemców Czerniakowa został powieszony.Beatyfikował go Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Postacie tych 108 męczenników zostały namalowane przez ikonopisa Mateusza Środonia. Zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Młody wolontariusz Igor opowiedział nam o historii kaplicy i jej projektancie - krakowskim architekcie Wojciechu Obtułowiczu a także o kilku postaciach namalowanych/napisanych przez Mateusza Środonia m. in. o bł. o. Michale Czartoryskim ... Dominikaninie który otwiera ten pochód 108 anielskich męczenników.
Rozmowa Mazurka z malarzem ikon
Fresk 108 Męczenników
Na koniec pomodliliśmy się za tych, którzy zginęli w Powstaniu, za zmarłych później Powstańców i za wszystkich, którzy tę pamięć o warszawskim zrywie 1944 pielęgnują.
Dziękujemy serdecznie wszystkim pracownikom i wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy przygotowali nam tak piękne spotkanie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz