wtorek, 29 marca 2022

Spotkanie online - o naszych podróżach

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Tym razem postawiliśmy na pełna aktywizację i w programie były indywidualne opowieści o niezapomnianych podróżach. Okazało się, że mamy w swoim gronie wielu podróżników i to nie tylko po kraju ale też po bliższym i dalszym świecie. Przez ponad dwie godziny wracały wspomnienia z podróży będących spełnieniem marzeń, czasem nieoczekiwanych i nieplanowanych a czasem planowanych i odkładanych w czasie aż przyszła pora na ich spełnienie.


Były to wyprawy po Europie - przede wszystkim Włochy i Watykan, ale też Grecja, Chorwacja, Norwegia z Nord Cap. Była Ziemia Święta, Egipt, Irak. I były też tak odległe i egzotyczne kraje jak Brazylia, Tajlandia czy Tanzania. A Monika opowiedziała nam o podróżach wyjątkowych - mających wymiar duchowy.



A skoro wiemy już kto gdzie podróżował, to teraz na kolejnych spotkaniach poprosimy naszych podróżników o dokładniejsze relacje.




Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



wtorek, 22 marca 2022

Spotkanie online - luźne rozmowy na różne tematy

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Po kilku trudnych spotkaniach poświęconych wojnie, nie mieliśmy na tym spotkaniu jakiegoś specjalnie przygotowanego tematu. Dzięki temu nasze rozmowy meandrowały po wielu różnych tematach, wspomnieniach i reminiscencjach.
Zapoczątkował rozmowę Andrzej relacją ze swojej działki, więc było o rozpoczynającej się wiośnie, o rodzinie uchodźców zakwaterowanej u sąsiadów, o technikach ogrzewania w zimne noce, a także o budowaniu samowystarczalności energetycznej czyli o lampie zasilanej z ogniwa fotowoltaicznego oraz o takimże "kieszonkowym" ogniwie. Zainspirowana lampą Bożenna zaprezentowała nam superekologiczną lampę zasilaną wodą morską.

W ten sposób rozmowa zeszła na przyspieszony rozwój nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań eliminujących używanie węgla i gazu, oczywiście w kontekście uniezależnienia się od dostaw z Rosji. Ale rozmawialiśmy też o edukacji i nauce języków obcych, zwłaszcza o tym jak szybko dzieci przyswajają języki. Było też o sprawach codziennych i o emocjach. A chociaż z założenia nie rozmawialiśmy o wojnie, to jednak w tle ciągle i wojna i pomoc uchodźcom były obecne...


Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



wtorek, 15 marca 2022

Spotkanie online - o społecznej akcji pomocowej

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Kolejne nasze spotkanie dotyczyło dramatów wojennych. Tym razem jednak rozmawialiśmy przede wszystkim o pomocy jakiej polskie społeczeństwo udziela ukraińskim uchodźcom. Temat ten mogliśmy zgłębić lepiej ponieważ ogromną niespodziankę zgotował nam Maurycy niespodziewanie dołączając do spotkania. Kilka tygodni spędził w Przemyślu z misją Caritas Polska organizującą pomoc w centrum recepcyjnym i wysyłającą pomoc na ukraińską stronę granicy. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak w szczegółach ta pierwsza, bezpośrednia pomoc jest zorganizowana, na ile jest skuteczna, jakie są potrzeby i wyzwania. Relacja Maurycego potwierdza to co praktycznie widać gołym okiem - pomoc organizowana i realizowana jest siłami społecznymi, angażują się w nią organizacje pozarządowe, firmy, prywatne osoby i w różnym stopniu samorządy, rządu w tych działaniach prawie nie ma...


Niestety sytuacja nie stabilizuje się, a siły i możliwości społeczne powoli się wyczerpują. A przecież napływ ludzi uciekających przed wojną wcale się nie zmniejsza i jednocześnie trzeba zająć się długofalowym zabezpieczeniem uchodźców i ich adaptacją w obcym środowisku. I w tym temacie Maurycy przedstawił nam szykowaną akcję Caritas Polska. W uzupełnieniu Bożenna opowiedziała o skierowanej do seniorów akcji "Zostań przyszywanym dziadkiem, zostań przyszywaną babcią". Ta akcja została zainicjowana przez Stowarzyszenie Aktywny Senior i polega na wsparciu dzieci uchodźców, którym możemy w jakimś stopniu zastąpić pozostałych w Ukrainie dziadków. W dyskusji jaka się wywiązała rozmawialiśmy też o innych formach pomocy, w tym również o tej zagranicznej płynącej z całej Europy i nie tylko. A na koniec zeszło nam temat bohatera naszych czasów czyli Prezydenta Zelenskiego i na wojenny humor Ukraińców.



Nie zapomnieliśmy jednak i tym razem o zagrożeniu dezinformacją, zwłaszcza obliczoną na skonfliktowanie nas z uciekinierami. I tu jako ściągę prezentujemy tekst, który wszystkim narzekającym na "uprzywilejowaną" pozycję uchodźców możemy serwować:

"Ponieważ w ostatnich dniach zdarzyło mi się kilka razy podsłuchać lub wysłuchać skierowanej do mnie bezpośrednio tyrady zamykającej się w słowach "przyjeżdżajo, prace zabierajo, wszystko za darmo majo", żeby nie dawać ludziom po prostu w zęby, przekułam frustrację w pomysł racjonalizatorski pt. "I Ty możesz zostać uchodźcą i mieć życie jak w Madrycie". Delikwenci chcący wieść dolce vita uchodźcy mają 15 minut na spakowanie życia do walizki, następnie są odstawiani na koniec kolejki do granicy po ukraińskiej stronie i wchodzą w buty tych, którym tak zazdroszczą. Podczas tych kilkudziesięciu godzin oczekiwania na przejście (dla chętnych w ofercie jedno lub dwa niemowlęta dające 10 punktów mocy więcej, jeśli się uda je przenieść przy granicę i zachować przy życiu, bo pińcetplusa dadzą), tu na miejscu ekipa ala Mój Nowy Dom likwiduje ich firmy lub składa wypowiedzenia, buldożerem likwiduje miejsce zamieszkania, a żądnym pełnej autentyczności dodatkowo odstrzeliwuje wybranego członka najbliższej rodziny. W tym czasie nasz zawistny delikwent przekracza granicę i jego życie staje się piękne. Po drugiej stronie czeka na niego wszystko za darmo - transport, z szansą trafienia na handlarza ludźmi lub organami, która dodaje emocji tej przygodzie. Następnie ma darmowe ciuchy, może trafić się nienoszona suknia ślubna lub przeciwnie - mocno noszone majtki, ale to przecież za darmo. Jeśli w loterii o życie wybrał transport oferowany przez uczciwego człowieka ląduje w miejscu, w którym nigdy wcześniej nie był, na wersalce w kawalerce 5osobowej rodziny, albo łóżku piętrowym w internacie i cieszy się darmowym noclegiem. Posiłki też w cenie, sushi raczej nie będzie, ale za to wszystko darmowe. A potem już tylko znaleźć sobie pracę poniżej kwalifikacji i spróbować przeżyć za najniższą krajową, tam gdzie już niekoniecznie wita się go z kwiatami."
Patrycja Osiak na Facebooku


I jeszcze taki drobiazg



Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



wtorek, 8 marca 2022

Spotkanie online - o wojnie kolejny raz

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Trudno na razie myśleć o czymś innym niż wojna w Ukrainie, więc i my na dzisiejszym spotkaniu kontynuowaliśmy ten temat. Jeszcze raz wróciliśmy do problemu dezinformacji, fake newsów i manipulacji. Między innymi Bożenna pokazała nam jakimi elementami media mogą wpływać na nasz odbiór informacji. najczęściej stosowaną metodą jest ilustrowanie artykułów zdjęciami, bo to bardzo przemawia do wyobraźni. Ale do takich ilustracji trzeba podchodzić z pewną rezerwą, bo dość często takie zdjęcia wcale nie dotyczą opisanego wydarzenia, są wyciągane z archiwów i dopasowywane do aktualnie opisywanej sytuacji. Głównym powodem stosowania takich metod jest prozaiczny brak dokumentacji zdjęciowej rzeczywistych faktów i tak jako ilustracja ataku lotnictwa ukraińskiego na rosyjski pociąg z zaopatrzeniem dla wojska wystąpiło zdjęcie katastrofy kolejowej w Białymstoku mającej miejsce wiele lat temu - w tym wypadku ilustracja rozjeżdżała się z wojenną treścią artykułu zupełnie. Często jednak jest tak, że zdjęcie idealnie pasuje do treści, ale dotyczy innego, podobnego zdarzenia czego przykładem podanym przez Bożennę był komunikat o strąceniu rosyjskiego samolotu, towarzyszące notatce zdjęcie też prezentowało zestrzelenie samolotu, tyle że nie tego akurat.
Osobnym rodzajem wykorzystywania zdjęć jest celowa dezinformacja mająca za zadanie wywołanie i podsycanie niepokoju czy wręcz strachu. I tu przykładem mogą być zdjęcia chińskiego urządzenia do produkcji propylenu występującego w roli rosyjskich rakiet z głowicami atomowymi. Przy okazji Bożenna pokazała nam jak można zweryfikować publikowane w sieci zdjęcia.


Rozmawialiśmy też o masowym napływie uchodźców uciekających przed wojną, o tym jak niesamowicie społeczeństwo zaangażowało się w pomoc dla nich, jak ta pomoc działa, jakie historie są z tą migracją związane i o tym jakie mogą być długoterminowe skutki tej migracji. Tu też nie dało się pominąć celowej dezinformacji zmierzającej do wywołania napięć między nami a uciekinierami. Na konkretnym przykładzie mogliśmy przećwiczyć jak łatwo jest nie zauważyć propagandowej wrzutki rosyjskich trolli. Na szczęście są narzędzia do wykrywania i pokazywania takich działań i warto z nich korzystać. Oto najpopularniejsze z nich:
Konkret 24
fakenews.pl
niebezpiecznik.pl


A jeśli chcecie zobaczyć i posłuchać co na temat toczącej się wojny mają do powiedzenia prawdziwi fachowcy to zapraszam tu:
Raport o stanie świata - rozmowy z ekspertami
Raport międzynarodowy - Ukraina - opinie i wywiady
Rozmowa z gen. Mirosławem Różańskim z 8 marca - gen. Różański to były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych
Rozmowa z gen. Mirosławem Różańskim z 10 marca




Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



piątek, 4 marca 2022

Spotkanie online - o dezinformacji, o atomie i o pomocy

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Dynamiczna sytuacja związana z wojną w Ukrainie skłoniła nas do ponownego spotkania w tym tygodniu i porozmawiania o aktualnej sytuacji.
Na początek zajęliśmy się problemem dezinformacji, bo to bardzo ważny element wojny psychologicznej i niestety bardzo łatwy do zastosowania. Z jakiegoś powodu ludzie bardziej wierzą w informacje udostępniane przez nieznane źródła informacji niż w informacje ze źródeł weryfikowalnych. A na dodatek umiejętność weryfikowania jest w społeczeństwie znikoma. Bożenna opowiedziała nam o mechanizmach działania dezinformacji i o metodach walki z nią. Podała też konkretne przykłady takich fake newsów obliczonych na sianie zamieszania.


Kolejnym tematem był atak na największą w Europie elektrownię atomową przejętą w nocy przez Rosjan i związane z tym zagrożenia, a właściwie na ich brak. Dzisiejsze elektrownie atomowe są bez porównania lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniem i wybuchem niż elektrownia w Czernobylu, ale wiedza o tym jest wiedzą wysokospecjalistyczną i niespecjalnie rozpowszechnioną, a w pamięci społecznej obraz katastrofy czernobylskiej ciągle świeży. A to już bardzo podatny grunt do wywołania paniki.



Porozmawialiśmy jeszcze o niesamowitej pomocy jakiej nasz kraj udziela uciekinierom z terenów objętych wojną. Odzew społeczeństwa jest tak wielki, że na pytanie Halinki o to co jest aktualnie najbardziej potrzebne dla uchodźców koczującym na Dworcu Wschodnim padła odpowiedź "Jajka-niespodzianki". I była to prawda. Magazyny pełne ofiarowanych dóbr, udostępniane mieszkania, domy, hotele czy pensjonaty, tysiące samochodów osobowych, busów, autokarów czekających żeby przewieźć ludzi z granicy do miejsc docelowych, tysiące wolontariuszy zapewniających opiekę...To się dzieje tu i teraz i to jest Dobro. Ale w perspektywie raczej łatwo nie będzie.


A na koniec Eleonora podzieliła się z nami swoimi lekturami, które gorąco poleca - bardzo ułatwiają zrozumienie tego co się aktualnie dzieje.
"Więźniowie geografii czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce i geopolityce" Tim Marshall
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają – ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.
 
"Factfulness.Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą" Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund

Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów – np. jaki procent światowej populacji żyje w biedzie; dlaczego liczba ludności na świecie rośnie; jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową – zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, dziennikarzy, laureatów nagrody Nobla czy też bankierów inwestycyjnych.

I jeszcze piosenka o której mówiliśmy



Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



wtorek, 1 marca 2022

Spotkanie online - o wojne i pomocy uciekinierom z Ukrainy

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



Temat dzisiejszego spotkania właściwie mógł być tylko jeden - wojna w Ukrainie i polska pomoc uciekinierom. Dla wszystkich szokiem było to co się stało niecały tydzień temu - atak Rosji na Ukrainę, toczące się tam walki, dramat uchodźców...
Spotkanie rozpoczęła Monika krótko opowiadając nam jak Caritas Polska pomaga na granicy w przyjęciu dziesiątków tysięcy uciekinierów z terenów objętych wojną. Na trochę dołączył do nas Maurycy, który od kilku dni pracuje właśnie na granicy. Opowiadał o dramatycznej sytuacji ludzi, którzy docierają na polską stronę - przerażonych, wymęczonych kilkudniową drogą na granicę, przemarzniętych, głodnych, niepewnych co ich czeka, zrozpaczonych po rozstaniu z mężami i synami, którzy zostali bronić kraju. Opowiedział też o tym jak pomoc jest zorganizowana, o wolontariuszach, o niesamowitym zaangażowaniu społeczeństwa w tę pomoc. Szczególnie poruszająca była informacja Moniki o przygotowaniach na jutrzejszy przyjazd niepełnosprawnych dzieci z domu dziecka. Zadaliśmy też Maurycemu kilka pytań o szczegóły. Niestety Maurycy miał mało czasu na rozmowę z nami, a widok jego wymęczonej twarzy dobitnie ilustrował jak trudna i wyczerpująca jest praca na granicy, a przecież dużo bardziej komfortowa niż to przez co przechodzą uchodźcy...


Już bez Maurycego kontynuowaliśmy rozmowę na temat tego co się dzieje na granicy i niestety pojawił się wątek ciemnoskórych młodych ludzi ewakuujących się wśród ukraińskich kobiet i dzieci. Okazało się jak bardzo obecne są w nas stereotypy i uprzedzenia. Dopiero informacja o tym, ze w zdecydowanej większości są to zagraniczni studenci ukraińskich uczelni oraz o tym jak jest zorganizowana ich ewakuacja do krajów pochodzenia, trochę uspokoiła zgłoszone obawy. Przy tej okazji Bożenna zwróciła nam uwagę na to, że wiele informacji jakie otrzymujemy, to są fake newsy obliczone na destabilizację sytuacji i podsycanie napięć, że dezinformacja jest też narzędziem prowadzenia wojny.

Bożenna przedstawiła też aktualną sytuację i streściła oceny fachowców na temat dalszego jej rozwoju. Porozmawialiśmy też o tym jak odbieramy zaangażowanie świata w pomoc Ukrainie. Ustaliliśmy, że rozmowy o aktualnej sytuacji potrzebne są nam częściej i umówiliśmy się na piątek.

Podcast "Raport o stanie świata" - polecamy jako źródło fachowych i rzetelnych informacji oraz ocen tego co się dzieje na Ukrainie:
Aktualna audycja (uwaga! link będzie się zmieniał praktycznie codziennie)
Wszystkie audycje na temat wojny w Ukrainie i nie tylko


Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl