środa, 29 września 2021

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 


W przededniu 77 rocznicy upadku Powstania Warszawskiego spotkaliśmy się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Spacer zaczęliśmy przy mapie, gdzie Monika opowiedziała nam o historii Cmentarza. Spod mapy przeszliśmy Aleją Zasłużonych do kwater żołnierzy poległych w I wojnie światowej.


Dalsza trasa naszego spaceru prowadziła do kwater i pomników powstańców styczniowych, powstańców śląskich i wielkopolskich oraz do pomnika Sybiraków


Przyszedł czas na nowszą historię, więc przeszliśmy do kwater związanych z II wojną światową, a zaczęliśmy od kwatery harcerskiego batalionu "Zośka". I tu Monika oraz Bożenna opowiedziały trochę więcej o Szarych Szeregach, ich naczelniku Stanisławie Broniewskim "Orszy", o swoich powiązaniach z żołnierzami-harcerzami z Szarych Szeregów. Odwiedziliśmy też groby bohaterów akcji pod Arsenałem - Jana Bytnara "Rudego", Aleksa Dawidowskiego "Alka" i Tadeusza Zawadzkiego "Zośki".


Nie mogliśmy oczywiście pominąć grobu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Barbary. W innej kwaterze odwiedziliśmy grób Tadeusza Gajcego a także zlokalizowany tuż obok grobowca Gomułki grób harcmistrzyni Jadwigi Falkowskiej - jednej z założycielek harcerstwa żeńskiego, a w czasie II wojny komendantki Pogotowia Wojennego Harcerek.


Dalej mijaliśmy kwatery kolejnych oddziałów konspiracyjnych i powstańczych, aż zatrzymaliśmy się na dłużej przy kwaterze powstańczego zgrupowania "Krybar". To miejsce jest szczególnie ważne dla naszego Henia, ponieważ w szeregach tego zgrupowania walczył i zginął jego 17letni wówczas brat. Henio i Bożenna opowiedzieli o poszukiwaniu informacji o losach Józefa, bo nic nie wiadomo o okolicznościach jego śmierci.


Zatrzymaliśmy się na chwilę przy Krzyżu Katyńskim i dalej kończąc wędrówkę wśród grobów powstańców warszawskich przeszliśmy jeszcze przez kwatery zgrupowania "Żywiciel", którego żołnierzem był 16tetni wtedy ojciec Bożenny.


Trasa naszego spaceru poprowadziła nas dalej odnogą Alei Zasłużonych, gdzie zatrzymywaliśmy się przy grobach znanych ludzi, często podziwiając piękno artystycznie zaprojektowanych nagrobków, a czasem także poczucie humoru pokazane w napisach.


Na koniec spaceru przeszliśmy obok grobów i pomnika w kwaterze ofiar katastrofy smoleńskiej i zakończyliśmy spacer w pomniku-labiryncie na Łączce skąd ekshumowano ofiary komunistycznych represji po II wojnie światowej.




Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz