Jak co tydzień spotkaliśmy się, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego o świecie. Już po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z Radkiem Sterną - byłym szefem misji Caritas Polska w Jemenie, a obecnie kierownikiem ds. pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie. Tym razem Radek zabrał nas w niezwykłą podróż po kraju pełnym kontrastów, bogatej historii i fascynujących tradycji jakim jest Iran.
Pierwsza i bardzo ważna sprawa – Irańczycy nie są Arabami! Większość mieszkańców kraju językowo ani etnicznie nie ma wiele wspólnego z Arabami. To, co łączy Iran z państwami arabskimi jest religia – islam, jednak Irańczycy w przeciwieństwie do większości muzułmanów nie są sunnitami, lecz szyitami. Irańczycy są bardzo dumni ze swojej historii, kultury, której korzenie sięgają starożytności, czyli na długo przed islamem. Nie mogło również zabraknąć tematu rewolucji islamskiej z 1979 roku, która na zawsze zmieniła oblicze Iranu. Radek omówił przyczyny wybuchu rewolucji, obalenie szacha i ustanowienie Islamskiej Republiki Iranu pod przewodnictwem ajatollaha Chomeiniego. Rewolucja nie tylko zmieniła system polityczny kraju, ale także wprowadziła głębokie zmiany społeczne i kulturalne, wpływając na życie codzienne milionów Irańczyków.
Nie zabrakło polskiego wątku - podczas ewakuacji z ZSRR armii gen. Andersa w 1942 roku na terytorium Iranu znalazło się ponad 114 tys. Polaków, w tym 25 tysięcy cywilów, spośród których 13 tysięcy stanowiły dzieci. Dzieci znalazły schronienie w Isfahanie, gdzie utworzono dla nich prawie dwadzieścia polskich szkół z internatami.
Radek opowiadając o swoich doświadczeniach poruszył wiele interesujących aspektów, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć ten odległy kraj. Jesteśmy wdzięczni, że możemy spotykać się z takimi interesującymi osobami. Dziękujemy i czekamy z niecierpliwością na kolejne opowieści z odległych krajów!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz