Tym razem wybraliśmy się śladami naszych kosmicznych ;) zainteresowań do Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk na ul. Bartyckiej.
Niedaleko Wisły, gdzieś na "końcu" warszawskiego świata niezwykły ośrodek naukowy, który od ponad 30 lat współpracuje z najważniejszymi placówkami kosmicznymi na świecie. Najpierw Pani Małgorzata Michalska opowiedziała nam historię CBK i współpracy jeszcze z radzieckimi placówkami a potem przejście do działań z najważniejszymi centrami w Europie i Ameryce. Wszystko po to by tworzyć coraz doskonalsze urządzenia, które pozwalają na badanie Kosmosu!
Dwoje młodych naukowców opowiedziało nam o tematach, którymi teraz się zajmują:
- Pani Doktor Iza Leszczyńska o programie IMAP służącym badaniu heliosfery (takiego bąbla otaczającego Układ Słoneczny, który działa jak tarcza ochronna przed promieniowaniem kosmicznym :) i konstruowaniu urządzenia GLOWS, który ma mierzyć poświatę wodorową ... bo słońce świeci różnie w różnych kierunkach ;). Prototyp tego urządzenia jest już gotowy, w całości zaprojektowany w Polsce. Trwają przygotowania do produkcji. Rakieta ma go wynieść ku słońcu w 2025 roku!
- Doktor Paweł Wajer opowiedział nam o obserwacjach Marsa od starożytności do czasów współczesnych, o pierwszym lądowaniu na Marsie w 1971 roku, o tamtejszych diabłach pyłowych i marsjańskich górach wiele razy wyższych niż ziemskie Himalaje, o atmosferze i poszukiwaniach wody oraz o polskich instrumentach badających czerwoną planetę.
Było kosmicznie!!!!
Dziękujemy - Panu Dyrektorowi Mirosławowi Denisowi, Paniom Małgorzacie i Izie, Panu Pawłowi dzięki którym mogliśmy przyjrzeć się bliżej tym nieziemskim sprawom ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz