Powitała nas s. Benita i opowiedziała o Matce Elżbiecie Róży Czackiej ociemniałej we wczesnej młodości i Jej dziele związanym z opieką i edukacją ociemniałych dzieci. Poznaliśmy współczesne oblicze tutejszych placówek edukacyjnych oraz różne pomoce przystosowane do potrzeb osób niewidomych. Niektórzy z nas bardzo szybko nauczyli się zasad alfabetu Braille'a ... i zaczęli czytać ;))). Obejrzeliśmy dwa filmy. Jeden o dzieciach szkołach w Laskach. Drugi film dokumentalny był związany z historią pobytu i odwiedzin w Laskach Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
O 12.00 razem z Siostrami Franciszkankami w laskowskiej kaplicy Matki Bożej Anielskiej (projektu Łukasza Wolskiego) odmówiliśmy Anioł Pański, a następnie s. Faustyna opowiedziała nam o samej kaplicy i innych budynkach, o mieszkających tu Siostrach. Nie mogliśmy uwierzyć, że dziennie w Zakładach w Laskach uczy się, pracuje i modli ok. 1000 osób!!! S. Faustyna opowiedziała też o działalności Sióstr Franciszkanek w innych miejscach w Polsce i na świecie. Wszędzie w służbie niewidomym!
Potem krótki spacer do miejsc gdzie mieszkał i ukrywał się w czasie wojny ks. Stefan Wyszyński (okno na 2 piętrze białego budynku ;) i wielu innych uczestników konspiracji wojennej.
Potem obiad, deser i rozmowy w parach ;)) w domu rekolekcyjnym
Po obiedzie czas na zwiedzanie domu rekolekcyjnego i pokoi związanych z pobytem ks. Władysława Korniłowicza i ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Od Siostry Faustyny usłyszeliśmy wiele pięknych historii o ludziach, wydarzeniach i o przedmiotach z tutejszego archiwum.
Cmentarz leśny w Laskach
Na cmentarzu Siostra Faustyna i nasza przewodniczka Agnieszka opowiedziały nam fascynujące i piękne historie o ludziach, którzy tutaj spoczywają.
Na cmentarzu zaskoczył nas pewien alpinista ;))
A na koniec, po rozgrzewającej herbacie, zrobiliśmy sobie "rodzinne" zdjęcie