poniedziałek, 12 grudnia 2016

Wizyta u sióstr Franciszkanek w Laskach

W poniedziałek, 12 grudnia autokarem pojechaliśmy do Lasek pod Warszawą. To jest zupełnie wyjątkowe i unikalne miejsce. Na pierwszy rzut oka to wieś położona na skraju Puszczy Kampinoskiej, powstała na terenie wyciętego lasu przy dworze rodziny Daszewskich na początku XVIII wieku. Na początku XX w. duży teren folwarku został przekazany przez spadkobierczynię majątku matkę Elżbietę Czacką  Zakładowi dla Ociemniałych Dzieci prowadzonemu przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi  i Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. I to właśnie ten zakład, jego ludzie i historia stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Chcieliśmy je zobaczyć. Mieliśmy jeszcze dodatkowy powód. W czasie drugiej wojny światowej ukrywał się tutaj ks. Stefan Wyszyński.

Powitała nas s. Benita i opowiedziała o Matce Elżbiecie Róży Czackiej ociemniałej we wczesnej młodości i Jej dziele związanym z opieką i edukacją ociemniałych dzieci. Poznaliśmy współczesne oblicze tutejszych placówek edukacyjnych oraz różne pomoce przystosowane do potrzeb osób niewidomych. Niektórzy z nas bardzo szybko nauczyli się zasad alfabetu Braille'a ... i zaczęli czytać ;))). Obejrzeliśmy dwa filmy. Jeden o dzieciach szkołach w Laskach. Drugi film dokumentalny był związany z historią pobytu i odwiedzin w Laskach Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego.



O 12.00 razem z Siostrami Franciszkankami w laskowskiej kaplicy Matki Bożej Anielskiej (projektu Łukasza Wolskiego) odmówiliśmy Anioł Pański, a następnie s. Faustyna opowiedziała nam o samej kaplicy i innych budynkach, o mieszkających tu Siostrach. Nie mogliśmy uwierzyć, że dziennie w Zakładach w Laskach uczy się, pracuje i modli ok. 1000 osób!!! S. Faustyna opowiedziała też o działalności Sióstr Franciszkanek w innych miejscach w Polsce i na świecie. Wszędzie w służbie niewidomym!
Potem krótki spacer do miejsc gdzie mieszkał i ukrywał się w czasie wojny ks. Stefan Wyszyński (okno na 2 piętrze białego budynku ;) i wielu innych uczestników konspiracji wojennej.



Potem obiad, deser i rozmowy w parach ;)) w domu rekolekcyjnym



Po obiedzie czas na zwiedzanie domu rekolekcyjnego i pokoi związanych z pobytem ks. Władysława Korniłowicza  i ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Od Siostry Faustyny usłyszeliśmy wiele pięknych historii o ludziach, wydarzeniach i o przedmiotach z tutejszego archiwum.



Cmentarz leśny w Laskach 
Na cmentarzu Siostra Faustyna i nasza przewodniczka Agnieszka opowiedziały nam fascynujące i piękne historie o ludziach, którzy tutaj spoczywają.



Na cmentarzu zaskoczył nas pewien alpinista ;))



A na koniec, po rozgrzewającej herbacie, zrobiliśmy sobie "rodzinne" zdjęcie