29 marca minęła 2 rocznica światowej sławy polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i tegoż dnia odbył się jego oficjalny pogrzeb odłożony z powodu pandemii. Z inicjatywy Eleonory poświęciliśmy dzisiejsze spotkanie przypomnieniu jego osoby osoby i twórczości.
Zaczęła Eleonora przedstawiając drogę kariery Krzysztofa Pendereckiego i korzenie jego twórczości w formie relacji z wywiadu jakiego sam Mistrz udzielił kilka lat temu (niedostępny w bezpłatnej wersji cyfrowej) co było ciekawsze niż suchy zapis w Wikipedii. Opowieść Eleonory była ilustrowana zdjęciami Mistrza a także zdjęciami z filmów, oper i przedstawień teatralnych do których napisał muzykę.
Po przedstawieniu biografii przyszła kolej na pokazanie tego co w warstwie materialnej Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie. I tak zaczęliśmy od ogrodu w Lusławicach (zdjęcia), który obok muzyki był jego wielką pasją, a okazy drzew do swojego arboretum ściągał z całego świata. Kolejnym wielkim dziełem jakie po Mistrzu pozostanie jest Europejskie Centrum Muzyki - miejsce spotkań młodych muzyków z mistrzami, kształcące i promujące młodych artystów z całego świata.
W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o naszym odbiorze muzyki współczesnej i w ogóle sztuki współczesnej, która często jest bardzo trudna w odbiorze, a czasem wręcz niezrozumiała dla nas. A na koniec zeszło na muzykę w ogóle i koncerty na jakie chcielibyśmy się wybrać. Biorąc pod uwagę, że planujemy już powrót do spotkań na żywo, to taka rozmowa była bardzo na czasie :)
Polecane linki:
"Prawdę mówiąc" - gościem - Krzysztof Penderecki
Ogród Pendereckiego - wbrew nazwie nie jest to strona poświęcona ogrodowi chociaż kilka zdjęć ogrodu też można tu znaleźć. Za to można poczytać o Krzysztofie Pendereckim, posłuchać go i jego muzyki. Niestety nawigacja do intuicyjnych nie należy.
Europejskie Centrum Muzyki - kanał ECM na You Tube gdzie można obejrzeć:
- Perły Lusławic filmy o parku i pojedynczych egzemplarzach z arboretum, ilustrowane muzyką Mistrza
- Emanacje 2020 - zapisy koncertów festiwalu EMANACJE z 2020 roku
- Emanacje 2021 - zapisy koncertów festiwalu EMANACJE z 2021 roku
- Prezentacje - zapisy koncertów młodych artystów promowanych przez Centrum
- Wiosenna akademia muzyki 2020 - zapisy koncertów
- Letnia akademia muzyki 2020 - zapisy koncertów
- Wirtualna akademia muzyki 2020 - zapisy koncertów
- Wiosenna akademia muzyki 2021 - zapisy koncertów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz