środa, 15 grudnia 2021

Spotkanie online - Meksyk

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 



I znowu nasze spotkanie przebiegło pod znakiem podróży, tym razem dalekiej bo aż do Meksyku. Maurycy opowiedział nam o wrażeniach z wizyty w tym kraju jaką odbył towarzysząc dyrektorowi Caritas Polska księdzu Marcinowi Iżyckiemu. Panowie byli gośćmi misji Ojców Pallotynów w Tenango del Aire, gdzie przyjmował ich polski misjonarz ksiądz Grzgorz Rawiak SAC.
Ciekawa jest historia samej misji. Otóż 23 lata temu władze Meksyku wyraziły zgodę na utworzenie misji pod warunkiem, że zakon odbuduje zniszczony renesansowy klasztor i kościół. I to się udało, a misja stała się centrum życia religijnego i wsparcia mieszkańców miasteczka. Właśnie w takiej akcji wsparcia biednych mieszkańców Tenango del Aire uczestniczyli przedstawiciele Caritas Polska. Zwiedzili oczywiście budynki misji i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które oprócz wsparcia materialnego oferuje pracę mieszkańcom okolicy.



Poza terenem misji ksiądz Grzegorz pokazał też miasteczko z jego kolorowymi targami pełnymi egzotycznych owoców i dóbr różnych oraz świątecznych pinat wypełnionych słodyczami dla dzieci. Z dachu jednego z budynków pokazał gościom miasteczko oraz pobliskie wulkany.


Punktem obowiązkowym pobytu w Meksyku jest wizyta w Sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe - patronki całej Ameryki Łacińskiej od Meksyku po Argentynę. Co roku w rocznicę objawienia jakie miało tu miejsce w 9 grudnia 1531 roku do sanktuarium przybywa kilkanaście milionów wiernych, nie tylko z Meksyku. W meksyku, podobnie jak w Polsce, wielką popularnością i szacunkiem cieszy się też św. Jan Paweł II.



"Jestem Matką Prawdziwego Boga, który daje życie": Niezwykłe tajemnice Matki Bożej z Guadalupe

No a skoro sanktuarium obecnie znajduje się w granicach stolicy kraju Ciudad de Mexico, to trudno tego gigantycznego miasta nie obejrzeć choćby pobieżnie. Meksyk to ogromny kraj, prawie 6 razy większy niż Polska, w którym mieszka 125 milionów ludzi, z czego ponad 19 milionów w obszarze metropolitarnym stolicy. To bardzo zróżnicowany kraj zarówno pod względem geograficznym jak i etnicznym, ma też bardzo bogatą historię sięgającą daleko przed czasy chrześcijańskie. W stolicy można więc zobaczyć ślady dalszej i nowszej historii, dziedzictwo kulturowe dawnych czasów, pomniki i niezwykle bogato wyposażone barokowe kościoły, ale też kolorowe pamiątki i ślady licznych na tym obszarze trzęsień ziemi, również katastrofalnych.



Muzyka serca Indian Azteków
Estampas De Mexico - tańce meksykańskie z regionu Veracruz
Mariachi Vargas De Tecalitlan - Mi Reina y Mi Tesoro

Jednym z celów wyjazdu do Meksyków, było zwizytowanie zabytkowego miasta Puebla, które mocno ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi w 2017 roku i do którego trafiła pomoc Caritas Polska. Po drodze do Puebli ksiądz Iżycki, Maurycy oraz ksiądz Grzegorz jako ich opiekun i tłumacz, odwiedzili Park Narodowy Iztaccíhuatl-Popocatépetl znajdujący się na zboczach drugiego co wielkości i ciągle czynnego wulkanu Meksyku.


Poza zwiedzaniem przedstawiciele polscy uczestniczyli w roboczym spotkaniu z przedstawicielami Caritas Meksyk, w czasie którego podsumowano rezultaty pomocy przekazanej przez Caritas Polska.


A żeby na własne oczy przekonać się jak ta pomoc została spożytkowana, panowie spotkali się też z dwiema rodzinami, beneficjentami tej pomocy. Zostali bardzo serdecznie przyjęci i zobaczyć jak zostały naprawione domy zniszczone w czasie trzęsienia.


opowieść Maurycego była tak ciekawa, że spotkanie trwało o wiele dłużej niż zwykle, a jeszcze na koniec Maurycy podzielił się z nami wrażeniami z kuchni meksykańskiej obfitującej w ostre przyprawy i tak egzotyczne potrawy jak sałatka z kaktusa.




Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz