W Wielkim Poście zapraszamy Was serdecznie na codzienne transmisje mszy św. i liturgii godzin ... może w Waszej parafii znajdziecie linki?
Jeśli w swojej parafii nie znajdziecie transmisji - zapraszamy do trzech bliskich i znanych nam miejsc:
- Arcybiskup Grzegorz Ryś w Łodzi, w kaplicy domowej codziennie odprawia msze św. i głosi super-homilie w dni powszednie o 7.30, w niedziele o 9.30.
- W kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich na ul. Łazienkowskiej 14 możemy codziennie włączyć się on-line w modlitwę Sióstr i Braci Jerozolimskich - jutrznia o 7.00; oficjum południowe o 12.30; nieszpory o 18.00 i Eucharystia o 18.30.
By móc włączyć się w modlitwę psalmami warto skorzystać z kartek liturgicznych/psałterza - Niezawodni są Ojcowie Dominikanie - sprawdźcie jak wiele mają propozycji na Wielki Post.
Prowadzą też transmisje liturgii z wielu dominikańskich klasztorów m. in.: Warszawa ul. Freta i Warszawa - Służew
Nasze kolejne spotkanie online zaczęło się od dramatycznej opowieści Maurycego o katastrofie humanitarnej w Jemenie. Jemen to mały muzułmański kraj, w którym toczy się wojna. Ta wojna praktycznie nikogo w naszym "cywilizowanym" świecie nie obchodzi, nikt nie pyta dlaczego sie toczy, dlaczego tak bezwzględnie zabija się nie tylko żołnierzy, ale też ludnośc cywilną, dlaczego bogate kraje, a przede wszystkim USA, nie tylko nie reagują na to co tam się dzieje, ale nadal sprzedają broń Arabii Saudyjskiej, ktora jest agresorem. W Jemenie zamkniętym za saudyjską blokadą ludzie umierają z braku leków, z ran po nalotach i walkach, a przede wszystkim z głodu. Organizacje charytatywne, takie jak choćby Caritas, nie mogą udzielać bezpośredniej pomocy, nie mogą wysłać wolontariuszy. Żeby jakakolwiek pomoc tam dotarła, trzeba szukać dróg obejścia zakazów, działać półlegalnie.
Na bazie opowieści Maurycego dyskutowaliśmy o tym co zwykły człowiek może zrobić żeby cokolwiek zmienić w sprawie Jemenu. Wydaje się, że niewiele, ale jednak jakieś możliwości działania mamy - przede wszystkim trzeba o tej wojnie i katastrofie humanitarnej głośno mówić żeby jak najwięcej naszych znajomych o niej usłyszało, nie pozwolić o niej zapomnieć, im więcej ludzi wie i się głośno oburza, tym większa szansa, że społeczeństwa tzw. Zachodu wymuszą na swoich rządach reakcję i doprowadzenie do zakończenia wojny. Można też wesprzeć zbiórkę Caritasu na pomoc dla Jemenu.
W drugiej części spotkania w ramach ogłoszeń różnych Bożenna rozśmieszała nas swoimi doświadczeniami z dietą pudełkową z jednej strony smaczną i zdrową, z drugiej generującą pokłady plastiku. Z kolei Bożena zaprezentowała nam swoje piękne rękodzieło namawiając do współpracy w wykańczaniu tworzonych przez nią prac. W ramch ogłoszeń różnych Monika wspomniała zmarłego właśnie Adama Zagajewskiego i podzieliła sie z nami jego wierszem "Lusterko samochodu":
nagle bryłę katedry w Beauvais;
rzeczy wielkie mieszkają w małych
przez chwilę.
Uznaliśmy, że skoro mało jest poezji w ostatnich czasach, możemy zorganizować sobie po świętach wieczór poetycki czyli nasze ulubione wiersze online.
Wypłynęła też sprawa rozliczeń podatkowych, a konkretnie odliczenia 1% na organizacje pożytku publicznego i ponieważ są osoby, które chciałyby ten 1% przekazać na Caritas Polska, podajemy niniejszym niezbędny numer KRS: 0000198645
I już na sam koniec spotkania Maurycy zaprezentował nam świeżuteńki film instruktażowy Caritas Polska z naszym Andrzejem w roli głównej :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz