czwartek, 10 grudnia 2020

Grzebanie w genach - spotkanie online

Minisłowniczek: link = adres internetowy - wszystko to co jest tu napisane na czerwono, wystarczy kliknąć :) 

Transmisje on-line z porannych mszy św. w kaplicy domowej u arcybiskupa Archidiecezji Łódzkiej Grzegorza Rysia. Od poniedziałku do soboty o 7.30, w niedziele o 9.25.
Link do kanału Archidiecezji Łódzkiej na YouTube
Codzennie na pierwszym miejscu strony jest dostępny link do strony z transmisją w większym, bardziej czytelnym formacie - wystarczy kliknąć. Po zakończeniu mszy przez cały dzień jest dostępny w tym miejscu link do jej nagranej wersji.
Wcześniejsze transmisje




W tym tygodniu na spotkaniu online zmierzyliśmy się z trudnym tematem. Grzegorz Lindenberg opowiedział nam o najnowszych osiągnięciach inzynierii genetycznej a dokładniej o metodzie CRISP Cas9. Ta opracowana zaledwie 8 lat temu metoda, pozwala na szybkie i relatywnie tanie manipulowanie genami - ich usuwanie, dodawanie, podmienianie. Na razie jest to jeszcze metoda o ograniczonych możliwościach, ale bardzo intensywnie się rozwija i jest już stosowana w medycynie do "poprawiania" wad genetycznych. Poza medycyną manipuluje się już genami roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych. Podobnie jak sztuczna inteligencja, inżynieria genetyczna budzi ogromne nadzieje, ale też sporo obaw i wątpliwości natury etycznej.
Spotkanie z Grzegorzem Lindenbergiem był bardzo ciekawe chociaż trudne i już się zastanawiamy nad tematem kolejnego spotkania z nim :)



Dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat inżynierii genetycznej i metody CRISP kilka propozycji:
Metoda CRISPR Cas (seria "Krótka historia inżynierii genetycznej")
Edycja genomu: co się da zrobić w 2020 roku? (seria "Krótka historia inżynierii genetycznej")



Tradycyjnie ostatnim punktem spotkania było "kółeczko" zdarzeń i wrażeń opowiadanych przez uczestników spotkania, ze szczególnym uwzględnieniem zdarzeń pozytywnych.


Przypominamy adres mailowy:

senior-swd@egonet.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz